4.8 C
Skopje
Thursday, January 20, 2022

Навики кои треба да ги избегнувате ако сакате да имате рамен стомак

Најчитани вести

Ова се најштетните навики кои повеќето од нас ги имаат, а се препрека на патот до рамен стомак.Не пиете доволно вода

Всушност, водата овозможува храната подобро да се свари,  помага влакната да се движат и спречува запек.

Не појадувате

Од различни причини, многу луѓе не појадуваат, но од голема важност е да го почнете денот со хранлив оброк кој содржи различни намирници. Еден од најдобрите избори е овесната каша бидејќи е богата со влакна.Јадете бел леб

Многу е подобро ако изберете леб од цело зрно жито отколку од целосно обработени зрна и брашна. Истото важи и за тестенините. Преработените јаглехидрати немаат никаква нутритивна вредност, а придонесуваат за дебелеење.Јадете премногу брзо

Лесно е да се занесете кога сте многу гладни, но многу е важно да јадете бавно. Кога јадете брзо не контролирате колку јадете и може да изедете многу повеќе отколку кога би јаделе бавно. Покрај тоа, кога јадете брзо голтате многу воздух а тоа предизвикува подуеност. Идеално би било на оброкот да му посветите околу дваесеттина минути, пишува Eat This, Not That.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com