15.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Навални се најде на листа на барани лица за прекршување на условната казна

Најчитани вести

Адвокатот на рускиот опозиционер Алексеј Навални, кој треба да се врати во Русија во недела, откри дека опозиционерот минатата година бил ставен на федералниот список на барани лица и затоа може да биде уапсен веднаш штом ќе слета во земјата, пренесува РТ.

Навални се бара за кршење на условната казна. Во 2014 година, тој беше прогласен за виновен за проневера на 30 милиони рубљи (400.000 УСД) од две компании, вклучувајќи го и францускиот бренд за козметика „Ив Рошер“.

Тој доби три и полгодишна затворска казна со условен период од пет години, која подоцна беше продолжена за уште една година. Тој период требаше да истече на 30 декември 2020 година.

На 28 декември, два дена пред крајот на неговата условна казна, Навални беше повикан од Федералната казнено-поправна служба (ФСИН), која тврдеше дека тој намерно го избегнал нивниот надзор. Како дел од казната, од него се бара редовно да ја посетува Канцеларијата за условна слобода.

Навални е во Германија од август 2020 година, каде замина на лекување по наводното труење со смртоносниот нервен агенс „новичок“. Сепак, извештајот објавен од германски лекари покажува дека тој сега закрепнал и затоа технички требало да може да оди во канцеларијата. Поради неговото непојавување, затворската служба побара неговата условна казна да се претвори во затворска.

Ако Навални се врати во Русија, може да биде приведен и испратен во затвор да ја издржува казната.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com