8.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Муратов: Нобеловата награда за мир е заслуга на сите кои загинаа за слободата на говорот

Најчитани вести

Главниот и одговорен у редник на Новаја газета, еден од добитниците на овогодишната Нобелова награда за мир, Дмитриј Мутаров изјави денеска дека таа награда не е негова заслуга туку за весникот и колегитек ои загинале за слободата на говорот.

Тој додаде дека го барале од Нобеловиот комитет, но не одговорил телефонски. – Немав време ни да го прочитам целиот текст. Ќе го кажам ова: Ова не е моја заслуга, туку на Новаја газета и оние кои загинаа бранејќи го правото на луѓето за слобода на говорот, истакна тој.

Новинарите Марија Реша од Филипините и Дмитриј Муратов од Русија се овогодинешни добитници на Нобеловата награда за мир. Наградата им е доделена поради „храбра борба за слобода на изразувањето на Филипини и во Русија“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com