-10.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Муниција и дрога пронајдени во дом на скопјанец во Ѓорче Петров

Најчитани вести

Скопје, 20 ноември- Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство – Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице за кое постои основано сомнение дека сторило кривични дела „неовластено производство и пуштање во промет наркотични дроги, психотропни супстанции и прекурсори“ од член 215 став 1 и „неовластено изработување, држење и тргување со оружје или распрскувачки материи“ од член 396 став 1 од Кривичниот законик.

Како што соопшти Обвинителството, осомничениот 25-годишен скопјанец, во неговиот дом во Ѓорче Петров неовластено заради продажба држел опојна дрога – марихуана со вкупна нето маса од 129,51 грама.

При претресот на неговиот дом била пронајдена и една дигитална вага, како и остатоци од амфетамин и кокаин. Овластените полициски службеници пронашле и одзеле и 15 куршуми кои се изведени со оловен проектил со калибар 22LR, како и еден куршум со калибар 7,65 милиметри.

Бидејќи постојат околности кои укажуваат на опасност од бегство и на можност осомничениот да го повтори кривичното дело, надлежниот јавен обвинител до Основниот кривичен суд достави и предлог за определување мерка притвор, се наведува во соопштението.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести