2.8 C
Skopje
Tuesday, December 7, 2021

„Музиката и градот“: Kонцерт на Филхармонија со праизведба на електроакустичната симфониска поема „Скопје“ од Ана Пандевска

Најчитани вести

Оркестарот на Филхармонија во четврток во 19 часот ќе одржи концерт насловен „Музиката и градот“ на кој праизведба ќе доживее електроакустична симфониска поема „Скопје“ од македонската композиторка Ана Пандевска.

На програмата се и „Фантазија за обоа и оркестар на фолк тема“ од Васил Атанасов В’чев (кој ќе настапи и како солист на обоа), Адаџето од Малер и „Роденденот на една инфантка“ од Шрекер. Диригент е Тимоти Редмонд од Велика Британија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com