21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

Музеј на Град Скопје со изложба за 500 години од смртта на Леонардо Да Винчи

Најчитани вести

Утре (26 ноември) во 13 часот во Музеј на Град Скопје ќе биде отворена изложбата „Во слава на Леонардо“ по повот одбележувањето на 500-годишнината од смртта на ренесансниот гениј, Леонардо Да Винчи.

Изложбата ја организира Музеј на Град Скопје заедно со Асоцијацијата за култура ИКОН.

Годинава, низ Европа, беа одржани бројни изложби посветени на животот и делата на Леонардо да Винчи по повод 500-годишнината од неговата смрт. Музејот „Лувр“ во Париз оваа есен направи изложба – ретроспектива, а преку 200 негови слики и скици беа изложени и во Бакингемската палата во Лондон.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com