32.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Моќни перформанси и одличен изглед: Porsche Taycan од сите агли

Најчитани вести

Porsche објави нова галерија на фотографии од својот прв електричен автомобил.

Германскиот произведувач го претстави моделот на актуелниот саем на автомобили во Франкфурт. Двете верзии кои беа прикажани на премиерата, Taycan Turbo и Taycan Turbo S, поседуваат иста моќност – 625 коњски сили. Разликите настануваат благодарение на фунцкцијата “overboost” која на Taycan Turbo му овозможува повремено да располага со 680 “коњи”, а верзијата Turbo S со дури 750 коњски сили. 

Што се однесува до перформансите, Turbo од 0-96 км/ч. забрзува за 3 секунди, а Turbo S – за 2,6 секунди.

Брзината од 200 км/ч. Taycan Turbo ја достигнува за само 10,6 секунди, а Turbo S за само 9,8 секунди. Максималната брзината на двата автомобили изнесува 260 км/ч.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com