21.8 C
Skopje
Tuesday, June 15, 2021

Моќната халуциногена дрога станува лек? ‘Ќе се обидеме да ги ресетираме мозоците на најдепресивните луѓе’

Најчитани вести

Постојат сè поголем доказ дека психоактивните дроги како што се псилоцибин, ЛСД, кетамин и МДМА се безбедни и лекуваат ментални нарушувања.

Моќна халуциногена дрога, за кој се знае дека се користи во шаманските ритуали, за прв пат се тестира како потенцијален лек за депресија, пишува BBC.

Учесниците на студијата ќе добијат лек ДМТ, проследен со терапија со разговор.

Научниците се надеваат дека ова би можело да биде алтернатива за голем број луѓе кои не реагираат на конвенционалните антидепресивни таблети.

Психоделичната терапија може да понуди долгорочно олеснување на симптомите, сметаат некои истражувачи.

Зголемениот број докази сугерираат дека и другите психоделични дроги, особено со терапија со разговор, се безбедни и можат да бидат ефикасни во лекувањето на низа ментални болести.

Ова ќе биде првпат на лица со умерена до тешка депресија да им се даде ДМТ во клиничко испитување.

Керол Рутлиџ, главен истражувачки директор на компанијата Small Pharma, која ја водеше студијата, рече: „Ние веруваме дека ефектот ќе биде скоро моментален и подолготраен од конвенционалните антидепресиви“

„Духовна молекула“

Дрогата ДМТ е позната како „духовна молекула“ поради начинот на кој ја менува човечката свест и произведува халуцинации што се споредуваат со искуство пред смртта.

Исто така е активна состојка во ајахуаската, традиционален амазонски хербален лек кој се користи за духовно просветлување.

Истражувачите веруваат дека лекот може да помогне во ослободување на воспоставените патеки во мозокот, кои потоа можат да се „ресетираат“ со терапевтски разговор.

Керол Рутлиџ го спореди лекот со „цреша од снежни топки“ – со отфрлање на вкоренетите негативни мисловни обрасци во воздухот, овозможувајќи терапија повторно да се воспостави во пофункционална форма на размислување.

Но, оваа хипотеза допрва треба да се докаже.

Истражувачкиот тим е советуван од Imperial College London, кој исто така го води пионерскиот Центар за психоделични истражувања.

Тие се надеваат дека преку студијата ќе испитаат дали лекот може да се администрира како единечна доза или како дел од подолготраен третман.

Испитаниците ќе се следат најмалку шест месеци за да се види колку траат ефектите.

Клиника за кетамин

Во меѓувреме, следната недела во Бристол треба да се отвори клиника за терапија со помош на кетамин.

Иако лекот веќе се користи за лекување на депресија на клиники како онаа што нуди третман со кетамин во Оксфорд, тој не е придружен со психотерапија.

Наместо тоа, се користи за привремено ублажување на симптомите кај луѓе кои имаат многу тешка депресија, отпорна на други видови лечење.

Необјавената студија, претставена на конференција од професорката по психофармакологија на Универзитетот во Ексетер, Селија Морган, сугерира дека кетаминот придружен со терапија има многу подолготрајни ефекти.

Проф. Морган вели дека има сè поголем доказ дека психоактивните супстанции, вклучително псилоцибин, ЛСД, кетамин и МДМА (Екстази), се безбедни и можат да играат значајна улога во лекувањето на нарушувањата во менталното здравје.

Во минатото имало докази дека психоактивните лекови може да имаат подолгорочни ефекти отколку лековите кои обично се препишуваат како антидепресиви, познати како SSRI, но биле потребни повеќе истражувања.

„Овие лекови дејствуваат со користење на сосема поинаков механизам“, објасни проф. Морган

„Долгорочна промена“

И додека конвенционалните лекови само ги умртвуваат негативните чувства, „психоактивните лекови се чини дека ни овозможуваат пристап до тешките искуства во нашите животи и ги анализираме и обработуваме неволјите што нè погодиле“, рече таа.

„Можеби вака се доаѓа до нешто посуштинско, она што било главната причина за проблемот“, рече проф. Морган „Сметаме дека на тој начин можат да се постигнат многу подолготрајни промени“.

Професорот Мајкл Блумфилд, психијатар од Универзитетскиот колеџ во Лондон, рече дека иако ова е „навистина возбудливо“ поле на истражување, потребна е претпазливост во прекумерниот потенцијал на овие лекови.

Тоа е исто така област на терапија што може да биде подложна на злоупотреба, вели тој.

Проф. Морган исто така истакна дека е многу важно овие лекови да се користат во контекст на терапија затоа што постои загриженост дека „луѓето може да мислат дека може да го испробаат истото со некои рекреативни наркотици“.

„Тоа всушност не функционира така“, рече таа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести