0.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

Москва со порака: Ќе има страшни последици ако некој изврши слични провокации како случајот со британскиот разурнувач

Најчитани вести

Руската Црноморска флота, заедно со Граничната служба на ФСБ, испукаа предупредувачки истрели за да го спречат британскиот разурнувач да ја наруши руската државна граница, јавија вчера светските агенции.

Според нив, инцидентот, наводно се случил во средата во Црното Море. Претходно, британскиот разурнувач добил предупредување дека ќе се користи оружје доколку ги наруши границите на Русија, сепак, воениот брод не одговорил на тоа предупредување, според Министерството за одбрана на таа земја.

„Уништувачот УРО„ Бранител “на британската морнарица ја премина државната граница на Руската Федерација на 23 јуни во 11:52 часот, движејќи се по северозападниот дел на Црното Море и влезе во територијалното море во областа на Кејп Фиолент “, се вели во соопштението. Според Министерството, граничниот брод на руската флота испукал два предупредувачки истрела во 12.06 и 12.08 часот, по што следел уште еден во 12.19 часот, авионот Су-24М извршил предупредувачко бомбардирање во десното движење на британскиот разурнувач.

Официјален Лондон, сепак, подоцна негираше дека имало инцидент.

Сепак, руското министерство објави видео во кое наводно се гледа моментот кога руските сили го придружуваат британскиот борбен брод.

Како што пренесуваат руските агенции, утрово се огласила и руската дипломатија.

Министерството за надворешни работи на Русија предупреди дека доколку некој изврши слични провокации како што беше случајот со британскиот разурнувач, ќе се соочат со „страшни последици“, изјави заменик-министерот за надворешни работи Сергеј Рјабков, пренесуваат агенциите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести