21.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Москва предупреди на пропорционален одговор на протерувањето на дипломатите

Најчитани вести

Русија пропорционално ќе одговори на протерувањето на нејзините дипломати од голем број западни земји, изјави поранешниот руски претседател и заменик-претседател на Советот за безбедност Дмитриј Медведев, пренесува „Ројтерс“.

„ Сите го знаат одговорот: тоа ќе биде симетрично и деструктивно за билатералните односи. Кого казнија? Пред се себеси“ рече Медведве.

Франција вчера објави дека ќе протера 35 руски дипломати поради војната во Украина, а Германија наведе „значителен број“ руски дипломати кои се прогласени за непожелни.

„ Ако вака продолжи, ќе биде соодветно, како што напишав на 26 февруари – да се удираат вратите на западните амбасади. Ќе биде поевтино за сите. И тогаш на крајот само ќе се погледнеме, на никаков друг начин освен низ нишаните“, рече тој.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com