21.8 C
Skopje
Monday, August 2, 2021

Москва доби рок до пладне да ја повлече одлуката за протерување на чешките дипломати

Најчитани вести

Чешка може да протера околу 60 членови на руската Амбасада во Прага доколку Русија до пладне не ја повлече одлуката за протерување на чешките дипломати од Москва.

-Станува збор за околу 60 лица. Целта е овој број руски персонал да одговара на бројот на вработени што сега се наоѓаат во нашата амбасада во Москва, изјави шефот на чешката дипломатија, Јакуб Кулханек, за „Лидове новине”, пренсе Тасс.

Прага тврди дека Москва учествувала во експлозијата во складиштето за муниција во чешкото село Врбетице во 2014 година, поради што чешките власти протераа 19 руски дипломати, тврдејќи дека тие се дел од воено-разузнавачка служба ГРУ.

Москва одговори со протерување 20 члена на чешката Амбасада од Русија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести