1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Москва ги отфрли повиците на САД да се зголеми притисокот врз Русија

Најчитани вести

Москва не обрнува внимание на изјавите на Кели Крафт, кандидат за амбасадор на САД во Обединетите нации, дека притисокот врз Русија мора да се зголеми, рече рускиот заменик-министер за надворешни работи, Сергеј Рјабков, во четвртокот.

„Ова не е изненадување“, рече Рјабков. „Можеби денешниот Вашингтон не привлекува други кандидати за оваа објава, но ние сме навикнати на такви сигнали и не им посветуваме внимание“.

Зборувајќи претходно неделава на седницата на Комитетот за надворешни односи на Сенатот, Крафт објави дека Русија не им е пријател на САД и Вашингтон ќе продолжи да го зголемува притисокот врз Москва.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести