Home » Морате надвор по оваа топлина? Пред излегување направете ја оваа работа!

Морате надвор по оваа топлина? Пред излегување направете ја оваа работа!

by Lina Muslija

Високите температури се погодни за активности како што се пливање, сончање и други летни радости, но треба да се запомни дека топлината не е секогаш добра за здравјето на луѓето.

Важно е да се обрне внимание на различни аспекти на здравјето, бидејќи некои органи може да страдаат поради високите температури. Можеби не сте размислувале за тоа, но бубрезите се еден од органите кои можат да бидат изложени на ризик.

Нефрологот Иван Литвинов предупредува дека топлите временски услови го оптоваруваат кардиоваскуларниот систем, но и органите кои го регулираат отстранувањето на вишокот течности од телото, како што се белите дробови, кожата и бубрезите.

Тој нагласува дека многу луѓе прават грешки кои го загрозуваат нивното здравје. Колку е повисока температурата, толку се почести ваквите грешки, а една од најчестите е прекумерната потрошувачка на вода. Иако хидратацијата е важна, преголемиот внес на течности може да им предизвика стрес на бубрезите.

„Ако пиете премногу вода во текот на денот, тоа носи неподносливо оптоварување на бубрезите. Тие едноставно немаат време сето тоа да го обработат. Ова е особено опасно за луѓето кои имаат проблеми со бубрезите, хипертензија и кардиоваскуларни заболувања. Нивниот волумен на циркулирачка крв се зголемува, хиперволемија (зголемен волумен на крв) се зголемува. Ова на крајот може да доведе до влошување на хроничните болести“, објасни Литвинов и додаде дека најдоброто нешто што можеме да го направиме е да продолжиме да консумираме иста количина течност како порано.

Како да ги зачувате бубрезите?

Тој даде и еден многу практичен совет кој можете да го применувате речиси секој ден.

„Кога ќе излезете на жешките улици, изедете мала кисела краставица. Ќе ви помогне помалку да се потите и да бидете помалку жедни“, тврди тој. Со помала жед, нема да чувствувате потреба за вода и нема да пиете премногу.

Неопходно е да се заштитат бубрезите. Исклучително незгодна работа, кога се во прашање, е тоа што бубрежните заболувања често се манифестираат со нејасни симптоми кои се игнорираат, па пациентите предоцна се јавуваат на лекар.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More