25.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

„Монд“: Руски шпиони имале база на француските Алпи

Најчитани вести

Руски шпиони ги користеле Француските Алпи како главен камп за операции во цела Европа, објави денеска весникот „Монд“.

Како што се наведува во текстот, активни биле 15 припадници на руското воено разузнавање, а службите од Франција, Швајцарија и Велика Британија веќе презеле операции за ниво пронаоѓање.

Еден од тие 15 агенти бил идентификуван од британските служби како еден од тројцата извршители на напдот во Солсбери во март минатата година во кој беа отруени Сергеј Скрипал и неговата ќерка Јулија.

Според медиумот, шпионите дејствувале во Велика Британија, Бугарија, Црна Гора, Крим, Молдавија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com