Home » Можен скандал: УЕФА отвори истрага против Македонија Ѓорче Петров за местење натпревари

Можен скандал: УЕФА отвори истрага против Македонија Ѓорче Петров за местење натпревари

by Lina Muslija

Два натпревари од првото коло во квалификациите за УЕФА конферренциската лига се под истрага на УЕФА дека се наместени, еден од нив е дуелот на Македонија Ѓорче Петров.

УЕФА ќе го истражува натпреварот кој Македонија Ѓорче Петров го загуби од РФС Рига со 4:1. Овој натпревар претходно беше сомнителен и затоа што полски медиуми објавија дека била забележана уплата од 250.000 евра.

„Во согласност со својата долгогодишна практика УЕФА се воздржува од коментирање на истрагите, па дури и од постоење потенцијални истраги за наводно местење натпревари. Целта е да не се компромитираат истражните процес. Во однос на активностите против местење натпревари на национално ниво УЕФА обезбедува широк спектар на експертиза на своите национални асоцијации и посебно за својата мрежа службеници за интегритет“, објави Европската куќа на фудбалот.

„Атлетик“ кој исто така објави за скандалот додаде и дека од Македонија Ѓорче Петров не сакале да го коментираат случајот. Вториот сомнителен натпревар помеѓу Алашкрет (Ерменија) и Арсенал Тиват (Црна Гора).

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More