21.8 C
Skopje
Wednesday, August 10, 2022

Модриќ е првиот добитник на Златната топка во последните 26 години што не успеа да добие номинација за следната година

Најчитани вести

Франс Фудбал ги објави 30 претенденти за освојувач на Златната топка која се доделува за најдобар играч на светот во 2019 година. Минатогодишниот лауреат Лука Модриќ, кој игра за Реал Мадрид, не се најде на списокот.

За прв пат по 26 години, победникот на „Златната топка“ не доби номинација за следната година. Последен пат таков случај беше во 1992 година кога победи Марко ван Бастен, но не беше номиниран во 1993 година.

Трофеј за најдобриот фудбалер на годината се доделува од 1956 години, го освои Англичанецот Стенли Метјус.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com