25.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Могерини: Западен Балкан останува посветен на ЕУ

Најчитани вести

Шефицата за надворешна политика на ЕУ, Ферерика Могерини, синоќа по средбата со претставниците на Западен Балкан изјави дека тие земји остануваат посветени на евроинтеграциите и покрај разочарувањето од одлуката да не им се даде датум на Македонија и Албанија за почеток на пристапните преговори.

И покрај жалењето за таквата одлука на Европскиот совет, сите се согласија дека европската интеграција останува приоритет за сите земји од Западен Балкан и дека тоа е заеднички интерес на регионот и Европската Унија, се вели во писмената изјава на Могерини.

-Во разговорот беше констатирано што сѐ постигнавме заедно во изминатите пет години, а се дискутираше и за заедничките предизвици што претстојат – додаде Могерини.

Таа истакна дека партнерите од Западен Балкан ја потврдиле силната посветеност на европската перспектива и реформите, на прво место во корист на нивните граѓани, како и регионалната соработка и добрососедските односи.

Грабар-Китаровиќ жали што не почнаа преговорите со Албанија и Македонија

Изразувам длабоко жалење што Европскиот совет не успеа да постигне консензус за остварување на преговорите со Албанија и Северна Македонија. Го сметам тоа за голема грешка, погрешна порака, изјави хрватската претседателка Колинда Грабар-Китаровиќ.

Таа вчера се состана со нејзиниот албански колега, Илир Мета, јавува агенцијата „Анадолија“.

Китаровиќ, на средбата истакна дека двете земји го заслужиле датумот, како со реформите на внатрешен план, така и со решавањето на билатералните прашања.

– Хрватска во текот на своето претседавање ќе стори сѐ што е во наша моќ за да го аргументираме членството, како на Албанија, така и на Северна Македонија, односно почеток на преговорите за членство во Европската Унија – порача Колинда Грабар-Китаровиќ

Илир Мета порача дека ја цени заложбата на Хрватска, но и на Бугарија и Грција, по прашањето отворање на преговори со ЕУ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com