22.6 C
Skopje
Thursday, June 30, 2022

Могерини во тимот на Гутереш во Обединетите нации

Најчитани вести

Федерика Могерини, поранешната високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, доби нова позиција во Обединетите нации, пренесува порталот Kallxo.

Генералниот секретар на ООН, Антонио Гутереш, ги именуваше членовите на неговиот тим, осуммина кои ќе работат на прашања на внатрешно раселените лица.

Со комисијата ќе претседаваат заеднички Могерини и Доналд Каберука, моментално претседател на бордот на Глобалниот фонд за борба против СИДА, туберкулоза и маларија, се вели во соопштението на ООН.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com