9.8 C
Skopje
Monday, October 18, 2021

МНР одговори на нотата од Бугарија: Надгробната плоча на Скочивирчето не е културно наследство

Најчитани вести

Било утврдено дека замената на плочата била направена од член на семејството на војводата, а констатирано е и дека надгробната плоча не потпаѓа на ниту еден статус на заштитено културно обележје или природна реткост, туку дека се работи за приватен гроб и надгробна плоча.

-Министерството за надворешни работи упатува апел на ваквите лични и приватни акти да не им се ставаат политички и идеолошки насоки, кои, пак, потоа ги оптоваруваат напорите на двете држави за унапредување на меѓусебните односи“, велат од МНР.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com