27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

МНР на Мексико: 150 агенти на Боливија ја опколија резиденцијата на амбасадорот

Најчитани вести

Мексиканското Министерство за надворешни работи соопшти дека 150 боливиски разузнавачи ја опколиле резиденцијата на мексиканскиот амбасадор во Ла Паз и се обиделе да го претресат неговото возило.

Во соопштението се вели дека кругот формиран од агентите на Боливија, облечен во воени униформи, започнал да се формира во текот на викендот, истакнувајќи дека присуството на чувари и обидот за пребарување дипломатско возило ја нарушило дипломатската заштита и гаранции.

Мексико кратко му дал азил на поранешниот претседател на Боливија, Ева Моралес, кој поднесе оставка по протестите на 10 ноември, а околу 30 негови приврзаници најдоа прибежиште во амбасадата во Ла Паз.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com