7.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

ММФ очекува цените на енергијата да паднат на почетокот од 2022-ра

Најчитани вести

Меѓународниот монетарен фонд очекува цените на енергијата да паднат во почетокот на следната година.

Главниот економист на Фондот, Гита Гопинат, изјави дека глобалната економија ќе биде во подобра позиција, откако ќе завршат зимските месеци, и очекува поевтинување до крајот на првиот квартал во 2022-ра година.

Цените на енергијата, кои се зголемија во последните денови, најверојатно ќе останат високи во наредните месеци, но ќе почнат да паѓаат на почетокот на следната година, изјави Гопинат.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com