21.8 C
Skopje
Saturday, September 24, 2022

Мишел ќе се сретне со Борис Џонсон во Њујорк

Најчитани вести

Идниот претседател на Европскиот Совет, Шарл Мишел, денеска во Њујорк ќе оствари средба со британскиот премиер, Борис Џонсон.

Мишел учествува на Генералното Собрание на Обединетите Нации во Њујорк во својство на премиер на Белгија во заминување, од први ноември тој ќе ја преземе функцијата претседател на Европскиот Совет, на местото на Доналд Туск.

Средбата со Џонсон е потврдена во последен момент синоќа, но двајцата премиери нема да даваат изјави за медиумите, ниту да ја коментираат средбата отпосле, најавија прес службите на Мишел.

Средбата доаѓа неколку дена откако британската страна испрати документи до Европската Комисија во кои се разгледуваат алтернативни решенија за Брегзит и прашањето со внатрешната ирска граница.

Обединетото Кралство треба да истапи од ЕУ на 31 октомври, Џонсон предупреди дека нема да прифати ново одлагање на рокот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com