Home » Мишел: Повеќето политички лидери во БиХ го прифатија Договорот

Мишел: Повеќето политички лидери во БиХ го прифатија Договорот

by Журнал.мк

По осум часа разговори меѓу политичките лидери на БиХ и претставниците на ЕУ во Брисел, „постигнат е политички договор за силен и кредибилен патоказ што ќе ги спроведе реформите во БиХ со цел напредок кон европска иднина“, нагласи претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел.

Иако ниту претставниците на ЕУ, ниту учесниците не се обратија пред медиумите по целодневниот состанок во Брисел, од кабинетот на Мишел соопштија дека претставниците на политичките партии во Парламентот на БиХ усвоиле договор со кој се повторуваат нивните заложби за „одржување и градење мирна, стабилна, суверена и независна функционална европска држава Босна и Херцеговина која се состои од Бошњаци, Хрвати и Срби како конститутивни народи (заедно со Другите) и граѓани на Босна и Херцеговина составена од два ентитета и округот Брчко“.

Текстот, поддржан од мнозинството лидери на политичките партии претставени во Парламентот на БиХ, додава за посветеност на принципите на владеењето на правото, спроведувањето на демократски избори, развојот на демократските институции и европската иднина на БиХ.

Во исто време, лидеритена политичките партии и членовите на Претседателството на БиХ ветија дека ќе преземат конструктивни реформи со цел „да се заштитат и подобрат просперитетот, функционирањето и безбедноста на БиХ“.

Во соопштението на Европскиот совет се наведува дека лидерите на политичките партии и членовите на Претседателството на БиХ изразиле целосна посветеност на почитување на одлуките на меѓународните и домашните судови и дека се обврзале дека ќе работат на ефикасно спроведување на општите избори во 2022 година. избори, конструктивно да соработуваат за брзо формирање на нови законодавни и извршни тела на сите нивоа, во согласност со роковите пропишани со закон.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More