18.8 C
Skopje
Thursday, August 18, 2022

Мичел: Русија и Кина сакаат слаб Балкан

Најчитани вести

Целта на Русија и Кина е да го ослабат и дестабилизираст Балканот порача во својот говор на Самитот на Економист поранешниот помошник државен секретар на САД, Вес Мичел.

“Русија континуирано го зголемува своето влијание во источниот свет и се труди да го дестабилизира регионот за да може да доминира во земјите од Западен Балкан. Од друга страна Кина ги злоупотребува пазарните закони и да се наметне како светска сила. Сето ова го прави преку Балканот, бидејќи овој регион е физичката врска помеѓу Кина и Европа. Но овие времиња завршија. Западниот Балкан се приклучува во економскиот развој на целиот свет. Мојот став е дека ова денес е нoв Балкан, Балкан на 21 век. Ова е важен момент за интеграција на целиот регион“, порача Вес Мичел.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com