4.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Мицотакис: Гласав против Преспанскиот договор, но нема да ја внесувам Грција во авантури

Најчитани вести

Сè уште верувам дека Договорот од Преспа беше негативен договор за нашата земја, но нема да ја изложувам Грција на авантури, рече грчкиот премиерот Киријакос Мицотакис за време на неговата официјална вечера со културното друштво во Солун и се осврна на европската перспектива на Македонија и Албанија.

„Грција е за европскиот пат на Западен Балкан, не само затоа што таа ја претвора перспективата во фактор на стабилност во регионот, туку и затоа што таа е демократска лост за неопходна модернизација на нашите соседи и за решавање на нашата билатерални прашања “, рече тој.

Мицотакис додаде дека сè уште верува дека Преспанскиот договор бил негативен договор за Атина.

„Јас гласав против, но искрено ги предупредував Грците што значеше неговиот потпис. Јас нема да ја изложам земјата на авантури. Без да ризикуваме најмала дестабилизација, внимателно ќе ги следиме обврските на соседите, почитувањето на соседите кон нивните обврски. И очигледно, првото е заштита на македонските производи. Ова е она што денес го диктираат реализмот, вистинскиот патриотизам“, наведе Мицотакис.

Во врска со Албанија, тој го постави прашањето за почит кон грчкото малцинство и неговите права.

„Како и со сите, со Албанија, ние бараме добрососедски односи. Сепак, предуслов за да се отвори во одреден момент европскиот пат на Албанија е да го почитува грчкото малцинство и неговите права“, смета Мицотакис.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести