28.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Мицотакис бара во ЕУ да се патува со ковид-пасош

Најчитани вести

Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис во писмо ѝ предложил на претседателката на ЕК, Урсула фон дер Лајен, да побара да се воведе документ со кој ќе се потврди дека едно лице е вакцинирано, со што ќе се олесни патувањето меѓу земјите членки во Унијата.

„Мора итно да се донесе заеднички став за тоа како треба да се структурира потврдата за вакцинираност, така што да биде прифатена во сите земји-членки“, вели Мицотакис, кој се надева дека ќе го постави ова прашање на самитот на ЕУ на 21 јануари.

Портпаролот на Европската комисија, Стефан де Кирсмикер, рече дека „сите прашања што се изнесени во ова писмо, заедно со другите прашања во врска со вакцинациите, ќе бидат разгледани во рамките на Европскиот совет“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com