Home » Мицкоски: Предложив премиер Албанец, го одбија Социјалдемократите и ДУИ

Мицкоски: Предложив премиер Албанец, го одбија Социјалдемократите и ДУИ

by Журнал.мк

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во интервју за тиранската СириТВ изјави дека тој предложил премиер Албанец, но како што нагласи неговиот предлог бил одбиен. Според него, ДУИ и Али Ахмети сакат да го имат ексклузивитетот кај Албанците.

Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber
– Јас сум предложил еден Албанец да биде премиер. На прес конференција сум понудил г.Африм Гаши да биде премиер. Во тоа време Социјалдемократите и ДУИ одлучија да го одбијат мојот предлог. Главното прашање не е дали ќе го прифатиме ние или не, но зошто социјалдемократите го отфрлија мојот предлог? Можеби зошто Африм Гаши не е дел од ДУИ и дека според Али Ахмети и другите експоненти, ДУИ го има правото да ги приватизира интересите на Албанците во земјата. Би било добро овие прашања да ги поставите поинаку. Зошто ДУИ и Социјалдемократите не го прифатија мојот предлог Африм Гаши да станеше премиер?, нагласи Мицкоски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More