Home » Мицкоски: МВР и Обвинителството да ги обелоденат имињата на функционерите од СДСМ и ДУИ кои испумпувале пари од УЈП

Мицкоски: МВР и Обвинителството да ги обелоденат имињата на функционерите од СДСМ и ДУИ кои испумпувале пари од УЈП

by Журнал.мк

Организирана група која што злосторнички се здружила и лесно ги крадела граѓаните, односно го оштетила Буџетот, според наши информации некаде помеѓу 20-30 милиони евра. Постојат дури и докази дека лица вработени во Управата за јавни приходи се повикувани во министерството за внатрешни работи да дадат свој исказ за тоа што јас вчера го зборев. Затоа е многу важно дали МВР ќе излезе со детали, и ќе го спроведува Законот заедно со Обвинителството за организиран криминал или ние тоа ќе го направиме, ќе го обелодениме во јавноста и тоа во детали со имиња и со точни фирми кои што се дел од ова би рекол злосторничка здружина, истакна претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски при посета на општина Радовиш во рамките на активноста „Промените се случуваат, секогаш со народот“ одговарајќи на новинарско прашања во врска со аферата за фиктивно испумпување на пари од УЈП.

Мицкоски додаде дека во аферата се вплеткани високи функционери на СДСМ и ДУИ.

„ Ако ме прашувате како тоа функционирало еве ќе се обидам да објаснам, имаме субјект А која што е инстант компанија и која што генерира фиктивни побарувања од УЈП за поврат на данок на додадена вредност, и фирма Б односно субјект Б кој што долгува на УЈП по основ на данок на додадена вредност. Фирмава А инстант компанија отворено со фиктивни фактури и приоѓа на фирмава Б и и вели дај да се прибиеме со цесија односно нити тие мене да ми вратат, нити вие да платите. Нормално, со определен надомест. И тогаш што се случува? Тие се прибиваат ниту овие што должат на Управата фирмата Б плаќа, нити фирмата А добива официјално поврат на ДДВ, а фирмата Б нормално за одреден надомест ја прифаќа оваа услуга од фирмата А. тоа е ската суштината, и на тој начин никој од Управата поточно од скопската дирекција, тука можеби детали може да ви каже и една актуелна пратеничка на СДСМ која што сега е пратеник, а порано беше директор на скопската подружница на Управата за јавни приходи. Или пак има еден господин кој што доаѓа мислам дека општина Ранковце близок до поранешен висок функционер на СДСМ, а сега министер можеби тој кој што е сега актуелен директор на скопската дирекција на УЈП може да ви каже детали. Или пак самата директорка на УЈП или нејзиниот заменик може да ви ги каже деталите“, нагласи Мицкоски.

Тој ги повика МВР и Обвинителството за организиран криминал да излезат со имиња, со јасна и прецизна динамика како ќе се спроведе законот за овој криминал. Во спротивно ако тие не го сторат, Мицкоски рече дека тие јавно ќе ги обелоденат фирмите и кои се тие високи партиски функционери кои што учествувале и од ДУИ и од СДСМ.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More