-2.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Мицкоски: Заев ќе прифати сè!

Најчитани вести

Заев продава сè во преговорите, бидејќи нема што да понуди на македонските граѓани, нему му е најлесно да понуди потпис, да стави потпис и да рече јас ова само знам да направам, не знам да работам, не знам проекти како се водат, не знам како се правата реформи, не знам како до подобра економија, здравство и образование, ама знам да потпишувам со заврзани очи. И сега Радев го крши чекор по чекор, сè до моментот додека не го постигне максимумот и тогаш ќе му рече на Заев извини ние имаме техничка Влада, немаме Парламент, ќе мора да почекаш да се формира Парламентот да имаме политичка Влада и тогаш со таа Влада ќе седнете и ќе се договорите. Кога ќе дојде таа Влада ќе рече еве јас ве донесов до тука, од тука натаму преземете го вие и завршете, рече Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ во интервју за „Охрид 1“.

Мицкоски тврди дека Заев ќе прифати сè, дури и декларацијата на бугарскиот Парламент.

– Зоран Заев ќе прифати сè. А, што е тоа сè? Декларацијата од бугарскиот Парламент во којашто се содржани сите оние хегемонистички барања од 19-тиот век, негирање на македонската посебност, култура, традиција, обичаи, антифашистичката борба, јазик итн. И таа декларација да биде дел од преговарачката рамка со ЕУ – појасни Мицкоски.

Мицкоски посочи дека тоа е она кога ќе се седне во Брисел, кога ќе се случи таа меѓувладина конференција кога практично официјално почнуваат преговорите со ЕУ, тие ќе ви дадат еден документ и ќе речат кластер еден се преговара на овие теми, кластер два тие теми итн.

– А, ова ќе биде во првиот кластер „Fundamentals“ каде што вие ќе не можете да договорите втора меѓувладина конференција ако за првата не се договорите, односно не се расчистат посебно барањата нивни кои што се практично дел од преговорите на историската Комисија – нагласи Мицкоски.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести