-4.2 C
Skopje
Wednesday, December 1, 2021

Мицкоски до Гир: Прв национален приоритет мора да биде борбата против Ковид-19

Најчитани вести

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, заедно со потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски и секретарот за меѓународна соработка, Тимчо Муцунски, остварија средба со амбасадор на ЕУ, Дејвид Гир.

На средбата Мицкоски нагласил дека прв национален приоритет мора да биде борбата против Ковид-19 пандемијата и преземање мерки против здравствените и економските последици од истата.

Мицкоски истакнал дека за ВМРО-ДПМНЕ стратешки приоритет е полноправното членство во ЕУ, но дека тој пат подразбира конкретни реформи кои примарно мора да се насочат кон реформа на правосудниот систем и борба со корупцијата.

Тој додаде дека негово очекување е дека патот на Македонија кон полноправно членство мора да биде гледано единствено низ призмата на остварувањето на објективните критериуми за членство и во таа смисла тој очекува што поскоро отварање на пристапните преговори, соопштија од ВМРО-ДПМНЕ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com