21.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Мистичен континент: 15 интересни факти за Антарктикот кои веројатно не сте ги знаеле

Најчитани вести

Најјужната точка на планетата и единствениот ненаселен континент, Антарктикот, крие многу интересни, мистериозни предели. Зафаќа повеќе од 14 милиони квадратни километри, што го прави петти по големина континент во светот.

 1. Сувите долини на Антарктикот се најсушните места на планетата. Поради ниското ниво на влажност во овој дел на континентот, снегот и мразот не можат да преживеат.
 2. Антарктикот е највитното место во светот. Научниците кои ја испитуваат оваа јужна копнена маса објавија брзина на ветерот до 200 милји на час.
 3. Антарктикот содржи околу 90 проценти од слатководниот мраз на планетата и околу 70 проценти од светската слатка вода.
 1. Научниците тврдат дека доколку мразот на западниот Антарктик се стопи, глобалното ниво на морето би се искачило за околу 16 проценти.
 2. Групата Металика одржа концерт на Антарктикот во 2013 година и со тоа стана единствениот бенд што имал концерт на секој континент.
 3. Ужасен филм насловен југ од разумност од 2012 година беше снимен на Антарктикот.
 4. Друга интересна географска карактеристика скриена под ледената покривка е езерото Восток, слатководно езеро закопано на 4 километри под мразот. Ова езеро е едно од 200-те различни водни тела откриени под мразот.
 5. Верувале или не, еднаш годишно се одржува маратон на Антарктикот.
 1. На Антарктикот се наоѓа планината Еребус – најјужниот активен вулкан во светот.
 2. Постојат 30 различни земји кои работат со 80 истражувачки станици лоцирани низ целиот континент.
 3. Во јануари 1979 година, Емилио Марко Палма стана првиот човек некогаш роден на Антарктикот.
 4. Поради наклонот на земјата, сонцето не изгрева на Антарктикот од пролетната рамноденица до есенската рамноденица, што значи дека континентот останува мрачен во текот на целата зимска сезона.
 5. Просечната годишна температура на континентот се зголеми за 2,4 степени Целзиусови во последните шеесет години.
 1. Овде живеат голем број на различни видови фоки, а меѓу најбројните се и фоките на Ведел и морските леопарди.
 2. Едното езеро на Антарктикот е толку солено што не може да замрзне, дури и на температура од минус 15 степени.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com