18.8 C
Skopje
Tuesday, September 27, 2022

Мистериозна болест владее меѓу швајцарските војници, 40 во болница, четворица критично

Најчитани вести

Повеќе од 40 војници и регрути од воената академија во централна Швајцарија завршија во болница, одеднаш се разболеа. Четворица се во критична состојба.

Швајцарското Министерство за одбрана наведува дека 43 лица од Академијата „Јасбах де Линден“ во кантонот Берн вчера одеднаш добија дијареја и повраќање.

Портпаролот на армијата рече дека четири лица се во критична состојба.

Додека властите се обидуваат да ги идентификуваат причините за епидемијата, кантонот Берн ја стави академијата во карантин.

Военото училиште е специјализирано за обучување за одбрана од хакерски напади.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com