4.8 C
Skopje
Sunday, April 2, 2023

Мислела дека се допишува со познат турски актер, останала без 10 илјади евра

Најчитани вести

Измамниците бараат жртви на Интернет и за да остварат незаконска финансиска корист, користат различни методи на измама, па дури и изразуваат љубов.

Полицијата во Пула истражува измама на 49-годишна жена која е оштетена за неколку илјади евра откако на социјална мрежа запознала маж кој и се претставувал како турски актер и извесно време се допишувала со него, пред да заклучи дека била измамена, извести полицијата во вторникот.

Откако мажот ја добил нејзината доверба, побарал од неа да му плати пари, ветувајќи и љубов.

Оштетената во периодот од 6 декември минатата година до 25 јануари годинава му уплатила повеќе од десет илјади евра на неколку сметки, а таа сфатила дека била измамена кога ФБИ наводно ја контактирал од лажен мејл адреса со барање за дополнителна исплата на средства и случајот го пријавила во полиција.

Со цел да се избегнат вакви настани, полициската управа на Истра ги предупредува граѓаните да бидат внимателни при комуникацијата на социјалните мрежи и страниците за запознавање.

Измамниците бараат жртви на Интернет и за да остварат незаконска финансиска корист, користат различни методи на измама, па дури и изразуваат љубов.

„Сторителите на т.н романтични измамници преку комуникација изразуваат силни чувства кон жртвата, а откако ќе ја добијат нејзината доверба бараат пари, подароци или податоци за банкарска картичка.

Може да побараат и жртвата да им испрати интимни фотографии или видеа“, наведуваат од полицијата, кои ги предупредуваат граѓаните да бидат внимателни и да не споделуваат со непознати било каков материјал што би можел да ги компромитира и што сторителот би можел да го искористи за уцена.

Најнови вести