Мисијата на ОБСЕ во БиХ најостро го осудува негирањето на геноцидот

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Негирањето на геноцидот е неприфатливо и Мисијата на ОБСЕ во БиХ најостро ги осудува изјавите на официјални претставници кои ги негираат потврдените злосторства, вклучувајќи го и геноцидот, истакна шефот на Мисијата на ОБСЕ во БиХ, амбасадорот Брус Бертон.

Тој изјави дека Мисијата на ОБСЕ во БиХ ги потсетува сите лидери во Босна на Декларацијата за воени злосторства од 2018 година, која е потпишана на Самитот на земјите од Западен Балкан во Лондон, во рамки на Берлинскиот процес.

Амбасадорот Бертон нагласи дека со декларацијата, БиХ се обврзува на признавање и почитување на пресудите од меѓународните и домашните судови во врска со воени и други најтешки меѓународни злосторства, како и спречување говор на омраза и славење на воените злосторници.

– Политичарите треба да се фокусираат на иднината на БиХ, на промовирање взаемно разбирање, толеранција и дијалог, и да се воздржат од интерпретирање и манипулирање со минатото за политичка корист, нагласи Бертон.

Шефот на Мисијата на ОБСЕ во БиХ денеска во Сребреница ќе присуствува на последното испраќање на 33 жртви на геноцид во Сребреница, извршен во јули 1995 година, чии посмртни останки ќе бидат закопани во Меморијалниот центар во Поточари.

З.Х.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.