1.8 C
Skopje
Monday, January 30, 2023

Мисијата на Бајден на самитот Г7: Да регрутира сојузници за следната студена војна

Најчитани вести

Џо Бајден оваа недела го минува Атлантикот со бран на добра волја. По четири години Доналд Трамп, европските лидери се благодарни за самиот факт на американскиот претседател кој верува во демократија и ја разбира дипломатијата.

Трамп немаше концепт за историски сојуз, стратешко партнерство или заеднички интерес. На мултилатералните институции гледаше како на заговор против моќта на САД, што не може да ги разликува од сопственото его. Тој слушнал европски говори за меѓународен поредок заснован на правила како презирно крварење на слабите нации.

Целта на Бајден е зајакнување на таа наредба. Во една статија објавена во „Вашингтон пост“ во пресрет на неговото патување, претседателот зборува за „обновена“ и „непоколеблива“ посветеност на трансатлантските односи засновани на „споделени демократски вредности“.

Патеката започнува во Корнвол со собир на лидери на Г7. Потоа следува Брисел на самитот на НАТО, плус средби со претседателите на Европскиот совет и Комисијата. Бајден има намера да организира бран на западна солидарност како расположена музика пред последната станица во Женева, каде што ќе седне со Владимир Путин. На тој фронт, стабилното разладување на односите ќе се смета за напредок.

Повторното донесување на кореографијата на студената војна би му одговарало на Путин со ласкање за неговиот изговор дека Русија е се уште суперсила. Во реалноста, Вашингтон ја гледа Москва како опаѓачка сила што компензира за своето смалено влијание со удирање таму каде што може, предизвикувајќи зло и сее раздор. На Путин се гледа како на иритант, а не на ривал.

Тоа е во контраст со гледиштето за Кина – вистинска велесила и источен пол што ги има предвид Бајден кога зборува за заживување на сојузот на западните демократии. Во тој поглед, побивањето на реториката на Трамп во уништување може да биде погрешно. За европските уши звучи како новата администрација на Белата куќа да се надева дека ќе го врати часовникот во помирна, помалку борбена епоха. Во реалноста, Бајден доаѓа да и каже на Европа да го постигне својот чин заедно во претстојната трка за глобална надмоќ со Пекинг.

Под Европа, во овој контекст, претседателот мисли и на Велика Британија. Борис Џонсон можеби се замислува како светски лидер на континенталниот раст, но од американскиот претседател не се бара да ја задоволи таа фантазија.

Бајден затемнето гледа на Брегзит, гледајќи го како бесмислена саботажа на европското единство. Белата куќа претпочиташе Велика Британија како про-американски глас кој има влијание во ЕУ. Бидејќи таа функција е изгубена, единствената алатка на Брегзит е во олеснувањето на Велика Британија да прифати економски и стратешки вазал во САД. Тоа значи да се надмине сокол-линијата на Кина.

Европските нации не треба навистина да паузираат долго ако изборот е усогласување со Вашингтон или Пекинг. Лесно е да се собере незадоволство од американскиот глобален измамник и да се посочат лицемерието во неговото тврдење дека се светилник на политичката слобода. Но, алтернативата е експанзионистичка тоталитарна држава која војува против демократијата и моментално е вклучена во геноцид врз Ујгурите.

Ако Кина беше посиромашна земја, мисијата на Бајден ќе беше полесна. Но, економскиот јаз меѓу воспоставената суперсила и предизвикувачот се затвора. По глава на жител, на Американците се уште им е многу подобро, но Кина би можела да ги претрка САД во бруто домашниот производ до крајот на оваа деценија. Со таа количина доаѓа водечка технолошка способност во светот со вкрстена воена апликација што го одржува Пентагон ноќе.

За време на Студената војна, Кремљ одржуваше веродостојно воено ривалство со западот, но не беше економски конкурент долго време. Падот на советскиот модел се чинеше дека докажува дека политичката слобода и просперитет се како пакет. Не може да има претпријатие без пазари, да нема пазари без фер правила и да не се применуваат правила без демократија. Хибридниот модел на авторитарен капитализам на кинеската комунистичка партија се чини ја демантираше таа теорија.

Кога Г7 беше замислен во 1970-те, неговото комбинирано членство – САД, Канада, Велика Британија, Франција, Германија, Италија и Јапонија – удобно претставуваше команден удел во глобалното богатство. Имаше природно здружение на либерални демократски институции и економски успех. Денес, комбинираниот БДП на овие седум нации е намален на 40 отсто од вкупниот свет. Западот е се уште богат, но веќе не е завидна светска супер лига.

Кинеските пари и даваат комерцијални стимулации на Европа што се натпреваруваат со нејзината високомислена реторика за демократските вредности. Кина е најголемиот извозен пазар на Германија. Помалите членки на ЕУ ги поздравија кинеските инвестиции во инфраструктурата и бизнисите, иако немирите стабилно растат околу вградените политички конци и безбедносните зафати. Огромниот трговски договор Брисел-Пекинг, потпишан минатата година (за многу вознемирување од Вашингтон), во моментов е замрзнат како дел од расправијата околу европските критики за кинеските кршења на човековите права.

Но, владите на ЕУ едноставно не чувствуваат ниво на нагон во САД да ја содржи Кина. Географијата е фактор – САД имаат брег на Пацификот и стратешки обврски кон Тајван, каде што Велика Британија и Франција, и покрај целото нивно поморско бравадо, се малку повеќе од гледачи. Постои и идејна разлика. Како што вели еден дипломат, на Европа не и „се допаѓа тоа што го прави Кина“, но на САД не им одговара тоа што е Кина. Идејата за преовладување на САД како најголема глобална сила во тековниот век е егзистенцијално ужасна за Вашингтон.

Феноменот Трамп ја соединува таа вознемиреност за сегашната администрација на Белата куќа. Тоа беше искуство близу до смртта за уставниот поредок на Америка; интимација на смртност за политички и економски модел кој изгледаше непремостлив во зората на 21-от век. Американскиот претседател ги повикува колегите западни лидери да покажат сила солидарно затоа што изгледите за поделба, пад и дискредитација на демократијата се пореални отколку во кое било време во неговата петдецениска кариера во Вашингтон.

За тоа време, Бајден успеа со трпеливост, дипломатија и меко изразено потценување. Тој стил му носи благодарна публика во Европа, но начинот на кој претседателот не треба да се меша со благост на целта; скромниот стил е распореден во служба на тешка порака. Тој не лета преку Атлантикот за да ѕирка во носталгија за сојузите што ја добија првата студена војна. Тој удира во тапани на регрути за вториот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести