-3.2 C
Skopje
Wednesday, January 19, 2022

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанок, меѓу другото и за Украина

Најчитани вести

Министрите за надворешни работи на Европската унија денеска и утре ќе одржат неформален состанок во францускиот град Брест. „Француското претседателство со Советот на ЕУ и високиот претставник на Унијата за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел одлучија средбата во Брест да ја посветат на главните теми за афирмирање на суверенитетот на Европа на меѓународната сцена – Стратешкиот компас за суверена Европа, односите со Кина, ситуацијата во Украина и Белорусија и партнерството со Африканската унија“, се вели во соопштението на француското претседателство со ЕУ.

Министрите за надворешни работи ќе разговараат за Стратешкиот компас, според кој ЕУ ќе има Бела книга за утврдување; безбедносен и одбранбен курс до 2030 година. Документот – Белата книга за европска одбрана за периодот до 2030 година, ќе им овозможи на земјите членки да воспостават заедничка стратешка визија на ЕУ за следната деценија. Стратешкиот компас ќе ја комбинира европската дефиниција за заканите, зајакнувањето на оперативните и индустриските капацитети на Европејците ги оспоруваа областите како што се морињата и океаните, сајбер просторот и информативниот простор“, се вели во соопштението.

Министрите ќе разговараат за безбедносната ситуација во источното соседство на ЕУ, особено во Украина и Белорусија. Тие ќе ги разгледаат активностите што треба да се преземат за решавање на актуелните предизвици и долгорочните прашања за безбедноста на регионот. Министрите за надворешни работи на ЕУ ќе разговараат за односите со Кина со цел ЕУ да има поизбалансирани, стабилни и предвидливи односи со таа земја. Со состанокот ќе претседава високиот претставник и потпретседател на Европската комисија Жозеп Борел.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com