10.4 C
Skopje
Sunday, September 25, 2022

Министерски форум за правда и внатрешни работи во Собранието

Најчитани вести

Министерски форум за правда и внатрешни работи ЕУ – Западен Балкан, ќе се одржува денеска и утре во македонското Собрание, под покровителство на финското претседателство со Советот на ЕУ.

Земјите-членки на ЕУ ќе бидат претставени од страна на министрите за правда и за внатрешни работи на Финска, високи претставници од Германија и од Хрватска, релевантните ЕУ комесари за правда, потрошувачи и родова еднаквост и за миграции, внатрешни работи и државјанство, Вера Јоурова и Димитрис Аврамопулос, како и други претставници на европските институции, соопшти МВР. Првиот ден ќе биде посветен на секторот правда, а вториот на секторот внатрешни работи.

Земјите од Западен Балкан ќе бидат застапени преку министрите за правда и за внатрешни работи, односно високи претставници од нивните министерства.

Форумот се одржува на годишно ниво во рамки на Стратегијата за поддршка на Западен Балкан на патот за нивно полноправно членство во ЕУ.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com