8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Министерката за надворешни работи на Норвешка во работна посета на земјава

Најчитани вести

Денеска, во работна посета на Република Северна Македонија, ќе претстојува Ине Ериксен Сореиде, министерка за надворешни работи на Кралството Норвешка.

Во рамките на посетата министерката Ериксен Сореиде ќе се сретне со министерот за надворешни работи, Никола Димитров. Се очекува фокусот на разговорите да биде на нашето полноправно членство во НАТО, како и динамиката и развојот на македонско-норвешките билатерални односи.

За време на работната посета министерката Ериксен Сореиде ќе се сретне и со претседателот на Владата, Зоран Заев, и со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести