Home Регион Минималната плата во Грција се зголеми на 780 евра

Минималната плата во Грција се зголеми на 780 евра

by Журнал.мк

Во Грција се зголемува минималната плата, која ќе изнесува 780 евра, а претходно беше 713 евра. Грчкиот премиер Кирјакос Мицотакис преку Фејсбук коментираше дека минималната плата е на историски највисоко ниво досега и истакна дека на крајот на месецот 585.000 вработени ќе имаат покачување на платите.

-Од 2019 година кога ја презедовме власта, вкупното зголемување на минималната плата достигнува до 20 отсто. Добро знам дека платите кај нас, сè уште се ниски. Очигледно новото зголемување, само по себе не го решава проблемот. Но, нашата земја, благодарение на динамичниот раст на економијата што го постигнавме во последните години, постепено се приближува кон Европа во однос на приходите, напиша Мицотакис.

Додаде дека меѓу 22-те европски земји кои имаат минимална плата, Грција моментално е на десеттото место и истакна дека доколку грчкиот народ повторно ги избере на следните избори, ова зголемување во ќе биде уште подинамично.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More