18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Минималната пензија во Бугарија 235 евра, а максималната 1000 евра

Најчитани вести

Народното собрание на Бугарија одобри од 1 јули минималната пензија во земјата да достигне 467 лева (235 евра), а максималната пензија ќе се искачи на 2.000 лева (1.000 евра), јави дописникот на МИА од Софија.

Од 1 октомври ќе има уште едно покачување кое ќе стигне до 3.400 лева (1.700 евра), колку што изнесува максималниот приход од осигурување во Бугарија, беше прецизирано по расправите во собраниската комисија за буџет.

Денеска започнува вонредната седница на Националното собрание на која се очекува да биде усвоен ребалансот на државниот буџет на Бугарија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com