8.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

Милошоски: Резолуцијата за црвените линии треба да биде обврска за секоја следна влада

Најчитани вести

Резолуцијата се црвените линии во односите со соседна Бугарија и таа треба што поскоро да се стави на дневен ред во Собранието и во иднина да биде обврска за секоја следна влада, истакна пратеникот и член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ, Антонијо Милошоски

Милошоски, во денешното гостување на дневникот на „Сител“ телевизија, наведе дека од СДСМ пред една недела велеле дека резолуцијата е хир на ВМРО-ДПМНЕ, потоа, како што рече, кога видоа дека во јавноста има добар одек го сменија ставот и рекоа дека ќе ја подржат таква каква што е, за вчера да слушнеме дека на Заев не му пречи содржината туку му пречи формата.

– Ќе кажам едно. Оваа резолуција не се однесува на Грција, не се однесува на Преспанскиот договор. Резолуцијата се однесува на спорот со Бугарија. Нешто што граѓаните во Македонија ги обедини околу црвените линии. Дека не треба да се преговара за идентитетот, за јазикот, за толкувањето на историјата, истакна Милошоски.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести