17.8 C
Skopje
Thursday, September 23, 2021

Милошоски: Власта турка на мускули попис, 100.000 граѓани се потпишаа против ваков попис

Најчитани вести

Како што е најавено, македонските државјанин кои живеат и работат во странство ќе може да се самопопишат преку посебна апликација која што ќе биде достапна само надвор од Македонија. во оваа фаза ќе се попишуваат дипломати, работници во странски компании, иселеници, воени лица во странски мисии, претставници од стопански комори на деловни ангажмани надвор од државата, студенти на универзитети низ светот, ќе бидат дел од категориите македонски граѓани што ќе бидат опфатени на стартот од масовната статистичка операција. А, податоците од дијаспората ќе влезат во графата нерезидентно население.

Во меѓувреме, од ВМРО ДПМНЕ соопштија дека собрале 100 илјади потписи за поништување на законот за попис.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com