-1.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Милков до Брисел: Не е исклучено ново вето за Македонија, се надевам нема да го искористиме

Најчитани вести

Министерот за надворешни работи на Бугарија, Николај Милков синоќа на средба во Брисел ги информирал колегите за претепаниот секретар на бугарскиот клуб во Охрид, Христијан Пендиков и побарал од нив солидарност и однос по ова прашање.

„Имаме ескалација на тензијата и ескалација на притисокот поврзан со правата на бугарската заедница таму. Тие започнаа со усвојување на законодавна акција против бугарската заедница и нејзиното право на здружување, што покажа консензус меѓу владетелите и опозицијата на антибугарска основа. Потоа следуваше палењето на бугарскиот клуб, за што беше изречена условна казна. Потоа следеа три напади на други клубови и пукање во еден од нив. Виновниците никогаш не беа пронајдени“, изјавил вршителот на должноста министер, цитиран од БНР.

На прашањето дали Бугарија повторно ќе го искористи правото на вето за преговорите на Македонија со ЕУ, Милков одговорил:
„Се зависи од тоа како ќе се одвиваат работите, на прво место оваа работа никогаш не е на исклучена, иако правото на вето е како атомско оружје – неговата моќ не треба да се користи, туку да стои како некаква можност да ги натера другите да отстапат, да преговараат, да се дојде до некаков општ консензус. Се надевам дека нема да го искористиме“, порачал шефот на бугарската дипломатија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести