17.8 C
Skopje
Thursday, June 17, 2021

„Милионерите“ немаат намера да го породаваат Халанд ова лето

Најчитани вести

Раководството на германскиот фудбалски бундеслигаш Борусија Дортмунд не планира предвреме да се раздели со својот голгетер, 2–годишниот Норвежанец Ерлинг Халанд, кој е цела на повеќе европски гиганти за претстојиот летен преоден рок. „Милионерите“ од Дортмунд планираат да го задржат во тимот Халанд и во следната сезона. Норвежанецот во 34 одиграни натпреаври сезонава за тимот од Дортмунд има постигнато 33 гола.

И покрај тоа што тимповите какпо Манчестер сити, Реал Мадрид и Барселона веќе ја почнаа лицитацијата за негов потпис, бундеслигашот си има своја математика.

– Нашата цел е јасна. Следната сезона ќе ја започнеме со Халанд во тимот, изјави Михаел Цорк, спортскиот директор на „милионерите“ .

Халанд во договорот со Борусија Дортмунд има откупна клаузула од 75 милиони евра која може да се активира следното лето, а Борусија може ова лето да го продаде само за големи пари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести