Home » Милановиќ: НАТО доволно се прошири кон исток, доста е

Милановиќ: НАТО доволно се прошири кон исток, доста е

by Журнал.мк

Хрватскиот претседател Зоран Милановиќ изјави дека е против проширување на НАТО каде било и дека ќе се спротивстави додека е на оваа позиција.

„ Доволно е проширување на НАТО. Проширувањето на НАТО е фигуративен напад. Додека јас сум претседател, ќе бидам против НАТО да се прошири каде било“ рече Милановиќ.

Тој изјави дека го оправдува рускиот претседател Владимир Путин.

„ Мислам дека тој што се залага за проширување на НАТО во Украина го загрозува хрватскиот интерес. Бидејќи сме во НАТО, утре некој може да испрати наши луѓе. Путин е постар човек, ќе си замине. Русија нема да замине. Во еден момент треба многу да се каже, каде е крајот на НАТО“ рече тој.

Милановиќ ги праша новинарите дали ќе преземат одговорност и дали ќе го испратат своето дете таму.

„ Откако ќе се обврзете, нема враќање назад. НАТО доволно дојде на Исток, доста е“ јасен е хрватскиот претседател.

Тој посочи дека тоа што го кажува денеска го зборува во здрав разум, од искуство, како хрватски претседател.

Милановиќ рече дека Украина повикува на смирување на тензиите и гледаме, вели тој, како се уништува сиромашна земја со разгорување на паника.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More