21.8 C
Skopje
Tuesday, June 22, 2021

МЗ: Вчера се аплицирани 14.033 дози вакцини

Најчитани вести

Вакцинацијата се одвива непречено на сите пунктови низ државата. Интересот за вакцинација секојдневно се зголемува, а досега бројот на лица кои изразиле желба за вакцинација преку веб платформата vakcinacija.mk е 303.574 граѓани, известува министерството за здравство.

Од таму додаваат дека прва доза на вакцина вчера примиле 13.076 граѓани, а се вакцинирале вкупно 14.033 граѓани во текот на вчерашниот ден.

„Во државата вкупно се аплицирани 145.043 дози вакцини, од нив 121.181 граѓани се вакцинирани со прва доза, а ревакцинирани се 23.862 граѓани. Со последните бројки 35% од населението над 70 години имаат примено барем една доза вакцина“, велат од министерството за здравство.

Вакцинацијата се спроведува согласно Националниот план за имунизација. Се вакцинираат возрасни лица, граѓани кои искажале интерес за вакцинација на веб страницата vakcinacija.mk а се вакцинираат и лица вработени во критична инфраструктура. Масовна вакцинација се одвива во неколку градови во државата и тоа во А1 Арена – СЦ Борис Трајковски во Скопје, во спортските сали во Кавадарци, Куманово, Тетово, Штип, Битола и Охрид, објаснуваат од ресорното министерство.

Министерството за здравство апелира до граѓаните масовно да се пријавуваат на vakcinacija.mk бидејќи како што велат од таму, тоа е најлесниот и најбрз пат да се вакцинираат.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести