Home » Меџити од „огнената група“ на ДУИ од утре започнува процедурата за формирање на нова партија

Меџити од „огнената група“ на ДУИ од утре започнува процедурата за формирање на нова партија

by Журнал.мк

Изет Меџити од „Огнените“ од ДУИ утре започнува процедура за формирање на нова партија. Според сознанија на ТВ 21, целта е да се обедини опозицискиот фронт.

На прашањето дали имаат име за партијата, тој изјавил дека размислуваат а дебатата одамна е отворена и очекуваат и иницијативи од граѓаните. Лидерот на „Огнените“ информираше дека тоа ќе биде демократско движење, кое поинаку ќе го артикулира мислењето.

На оваа одлука неодамна се спротистави Блерим Беџети, кој е исто дел од „огнената група“. Според него, нема потреба од формирање нов политички субјект, бидејќи така ќе се расцепка албанското бирачко тело, а проблемите треба да ги решаваат внатре во партијата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More