14.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Меѓународниот суд на правдата денеска ќе ја соопшти одлуката по тужбата на Украина за руската инвазија

Најчитани вести

Највисокиот суд на Обединетите нации се очекува денеска да донесе одлука за тужбата со која се оспорува руската инвазија врз Украина, што е прва таква пресуда на овој меѓународен суд од почетокот на војната пред речиси три недели, јави ДПА.

Меѓународниот суд на правдата (МСП) во Хаг денеска ќе ја соопшти својата одлука во итната постапка на Украина против Русија.

Украина ја обвини Русија за кршење на Конвенцијата за геноцид од 1948 година и побара судот да нареди итен прекин на непријателствата.

Украина, исто така, побара судиите да утврдат дека не постои правна оправданост за инвазијата. Русија го бојкотираше сослушувањето на 7 март, појаснува германската агенција.

Иако пресудите на МСП се обврзувачки, тој нема никаква извршна моќ да ги спроведе во ниту една земја.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com