-6.2 C
Skopje
Tuesday, January 25, 2022

Меѓународниот аеродром во Кабул отворен за летови

Најчитани вести

Меѓународниот аеродром во Кабул денеска официјално објави дека е отворен за домашни и меѓународни летови, јави агенцијата Каама прес, повикувајќи се на извор од Управата за цивилна авијација.

Како резултат на терористичкиот напад на 26 август, пистата беше сериозно оштетена. Технички експерти од Катар и Турција помогнаа да се обнови меѓународниот аеродром.

Првиот домашен лет од Кабул се реализира на 4 септември, а првиот меѓународен лет од Кабул до Доха беше на 9 септември. На 13 септември, пак, на аеродромот во главниот град на Авганистан слета првиот авион на меѓународен трговски лет од Исламабад.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com