21.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

Меѓународна анкета: Британците и Данците се најсклони на вакцинација, Французите и Полјаците многу поскептични

Најчитани вести

Денеска се објавени резултатите од големо меѓународно истражување за вакцинацијата против Ковид-19, пренесе агенцијата „Ројтерс“.

Резултатите покажуваат дека подготвеноста за вакцинација против Ковид-19 е зголемена во последните неколку недели, односно во периодот во кој вакцините произведени од компании во САД, Русија, Кина, Германија и Велика Британија почнаа да се дистрибуираат во земјите низ Европа, Северна Америка и Азија.

Големото истражување е спроведено од страна на агенцијата YouGov на примерок од 19.000 луѓе, а резултатите покажуваат дека Британците и Данците се најсклони на вакцинација, додека Французите и Полјаците се многу порезервирани.

Во Велика Британија, 73% од испитаниците изјавиле дека ќе вакцинираат, а во Данска 70%. Но, во САД, нешто помалку од половина од испитаниците изјавиле дека се подготвени да ја примат вакцината против Ковид-19. Таа бројка, според „Ројтерс“, е релативно стабилна уште од јуни.

Во Полска, само 37% од испитаниците се подготвени да примат вакцина, а во Франција 48%.

Иако луѓето ширум светот генерално се подготвени да се вакцинираат, тие веруваат многу повеќе во вакцините направени во Германија или САД отколку во оние што се направени во Русија или Кина, покажуваат резултатите од истото истражување.

Анкетата исто така покажува дека повеќето од оние кои велат дека не се подготвени да ја примат вакцината против Ковид-19, нагласуваат дека сакаат да почекаат и да видат дали вакцините се навистина безбедни, додека само мал процент може да се опишат како жестоки противници на вакцинацијата, пренесува „Ројтерс“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com